contacts.jpg

Gyakori kérdések és válaszok

Gyakori kérdések és válaszok

Gyakori kérdések

Az alábbiakban felsoroltunk néhányat a cégünknek leggyakrabban feltett kérdések közül.

Mennyibe kerül a napenergia?

Ha a Nap az energiaszolgáltatókhoz hasonlóan benyújtaná a számlát azért az energiáért, amit egy átlagos családi ház tetőfelületére sugároz, akkor évi több millió forintot kellene fizetnünk neki. Szerencsére azonban a saját tulajdonában lévő felületre érkező napenergiát mindenki szabadon, ingyen hasznosíthatja. A napenergia saját célra történő hasznosítását semmilyen adó-, vagy járulékfizetési kötelezettség nem terheli.

Napelem

Fotovoltaikus hatás során energiát előállító eszköz. A fotovoltaikus hatás pedig annyit jelent, ahogy az a szóban is le van rejtve, hogy fényből generálódik elektromosság. Az energiát felhasználhatjuk, vagy tárolhatjuk, speciális esetben akár értékesíthetjük is.

Napkollektor

Talán a legszélesebb körben elterjed megújuló energiát használó eszköz. A működési alapelve nagyon egyszerű a napsugárzás infra sugarai melegítik fel a napkollektorban lévő hővezetőt (sok esetben vizet). Így használati meleg vizet vagy fűtésrásegítésre is használható meleg vizet nyerünk. Két fő típus különböztetünk meg a kereskedelmi forgalomban, a sík és a vákuumcsöves kollektort.

Inverter

Az eszköz a napelem rendszerek legfontosabb alkatrésze a napelem táblák után. A feladata az, hogy a napelem modulok által megtermelt egyenáramot az általános elektronikai eszközeink számára használható energiává alakítsa. Az inverterek között is egyre több típus található, fontos tulajdonságuk az átalakítási veszteség, és, hogy a magyar áramszolgáltatókkal elfogadtatható legyen a termék. Gyakran előfordul a szinuszos inverter megnevezés, ami ugyan ezt az eszközt jelenti.

PV napelem

Ez egy rövidítés a napelem már egyértelmű. A PV a fotovoltaikus kifejezés angol megfelelőjének a rövidítése.

É. V. jegyzőkönyv

Az engedélyezési folyamat során merülhet fel ez a kifejezés, az É.V. kifejezés az Érintés Védelmi szavakat rejti.

Milyen követelményei vannak a fedésnek?

  • min. 7,5 cm-es átszellőztetett légrés
  • nagy hőállóságú, hosszú élettartamú tetőfólia (MediFol Longlife, Medifol TOP 270, MediFol Silver)
  • min. 20° tetőhajlásszög

Kihasználható-e a teljes tetőfelület?

Azok az összefüggő tetőszakaszok használhatók ki, amelyeknek a tájolása megfelelő. A tetőfelület széleitől (orom, falszegély, tetőgerinc, eresz, vápa) és a tetőfelépítményektől (kémény, tetőablak stb.) legalább két cserépnyi (kb. 60 cm-nyi) távolságot el kell hagyni. 

Mi az optimális elhelyezés?

Az optimális elhelyezés Magyarországon a déli tájolású 35 fokos hajlásszögű tetőkön lehetséges. Az optimális tájolástól való kisebb eltérés keleti vagy nyugati irányban nem jár vállalhatatlan termeléskieséssel. Szintén nem jár jelentős kieséssel az optimális hajlásszögtől való 5-10 fokos eltérés. Szaktanácsadóink segítenek az optimális fedéskép kitalálásában annak érdekében, hogy a legszebb legyen a tető megjelenése.

Hogyan tudom felhasználni a termelt áramot?

A termelt áramot egy inverter alakítja át, amelyet egy ad-vesz mérőórán keresztül a szolgáltatói hálózatra táplálunk be. Az éves energiamérleg alapján történik az elszámolás az áramszolgáltatóval.

Felhős időben is termel áramot?

Tény, hogy a napelemek direkt napsütésben, derékszögű beesési szögben, alacsony hőmérsékleten működnek a legjobban. Azonban felhős időben is termelnek, sőt akár 50-90%-os kihasználtsággal képesek ilyenkor is működni. Mivel a napelemek az idő legnagyobb részében részterhelésen működnek, ezért a mai technológiák kifejezetten nagy figyelmet fordítanak arra, hogy ebben a tartományban is minél hatékonyabban üzemeljenek.

A napelempanelek gyártása nem környezetkárosító?

A napelemgyártáshoz ónt, rezet, szilíciumot, műanyagot, alumíniumot és üveget használnak fel. Az új európai uniós szabályozásoknak köszönhetően a napelemekre is vonatkozik a begyűjtés és az újrahasznosítás kötelessége.

Ez azt jelenti, hogy az élettartamuk lejárta után a paneleket szétcsavarozzák, és az alkotórészeit más napelemekkel foglalkozó cég felhasználja. Az összetevők ugyanis jó minőségű anyagokból készültek, ezért sokkal egyszerűbb és olcsóbb ezeket ismételten felhasználni, mint újat gyártani helyettük.

A szélsőséges időjárás (például jégeső) nem tesz kárt a napelemekben?

A napelemek a minőségi alapanyagoknak és alapos munkálatoknak köszönhetően rendkívül ellenállóak az időjárás viszontagságaival szemben. Az edzett üveglapok kiváló védelmet nyújtanak a jégesővel, széllel és egyéb mechanikai behatásokkal szemben. A minősítési eljárás része, hogy bizonyos magasságból acélgolyókat zúdítanak a napelemre, ezzel is imitálva a jégeső körülményeit.
Mivel a napelemek nem rendelkeznek mozgó alkatrészekkel, ezért átlagos használatnál nincs olyan körülmény, ami miatt tönkremehetnének.

MFB-pályázatokon (GINOP) elfogadható a napelemes rendszer?

Lakossági és jogi személyeknek szóló pályázatok esetén egyaránt elfogadtatható.

Hogyan kaphatok árajánlatot?

A tomklima.hu oldalon az Ajánlatkérés menüpontra kattintva.

Kötelező-e megújuló energiaforrás használata?

Az az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet alapján a 2020. december 31-e után használatbavételre kerülő épületek energiaigényének 25%-át megújuló energiaforrásból kell fedezni. Ez történhet akár napelem vagy napelemes tetőcserép felhasználásával is.

Éves energiaigény

A napelem rendszer árajánlatok begyűjtése során a legfontosabb adat, amit át kell adnunk az ajánlattevő cégnek. Hiszen ez alapján lehet a rendszert megtervezni, hogy a lehető legkisebb összegre csökkenthessük a villanyszámlánkat. Az információt az áramszolgáltató számláin találjuk meg a teljes évet pedig, vagy kikérhetjük központilag, vagy ha megvannak a korábbi számlák lefűzve, akkor csak összeadjuk. Az is elegendő, ha a végösszegeket adjuk össze abból gyorsan visszaosztható a tényleges energia mennyiség.

Villanyóra csere

Ezzel a lépéssel fejeződik be a napelem rendszer telepítése, viszont ez általában hónapokkal azután történik, meg hogy műszakilag átadtuk a napelem rendszert. A cserét az áramszolgáltató végzi el saját előírásai és időbeosztása alapján, így a telepítőnek nincsen ráhatása a csere időpontjára. A csere adminisztratív feladatait azonban minden esetben mi végezzük, a megrendelő csupán át kell, hogy adja a releváns információkat, kitölteni néhány papírt a személyes adatokkal, minden egyéb ügymenet rajtunk megy keresztül. A csere azaz az engedélyeztetési minden esetben megtörténik viszont szinte minden esetben, több hónapot vesz igénybe. A csere során minden esetben digitális eszköz kerül beépítésre, ha már ilyen óránk van lehetséges, hogy csak távolról frissítik a szoftverét és már indul is a visszatáplálás mérése.

error: A tartalom védett !!